Renowacja mebli krok po kroku

Renowacją mebli zajmują się specjalistyczne firmy oraz salony posiadające meble antyczne. Wielu specjalistów jest w stanie powierzonym im obiektom przywrócić pierwotny wdzięk i czar. Przy renowacji zwraca się dużą uwagę na zachowanie w meblach patyny, która jest świadectwem dawnych wieków. Najważniejsza jest precyzja i stosowanie starych sprawdzonych technik przy odnawianiu każdego mebla.

Profesjonalny renowator powinien zwracać uwagę na wszystkie detale mebli. Często pracownie renowatorskie współpracują z innymi pracowniami na przykład rzeźbiarskimi oraz znanymi tapicerami. Często osoby zajmujące się renowacją to pasjonaci. Są to politurnicy zajmujący się nakładaniem politury z prawdziwego szelaku na wybrane elementy mebli . Jest to sztuka praktykowana przez setki lat przez najbardziej znanych mistrzów związanych z antycznym meblarstwem. Nie jest to łatwa praca bywa często żmudna.

Warto oddać stare i antyczne meble do renowacji, gdyż efekty mogą być naprawdę olśniewające.
Niektóre rzeczy można odnawiać w warunkach domowych. Należą do nich niewielkie przedmioty takie które będziemy w stanie sami odnowić. Potrzeba do tego specjalistycznych narzędzi, materiałów i ogromnej cierpliwości.

Jest wiele sposobów renowacji mebli w zależności od zniszczeń poszczególnych partii materiału. Można tylko odświeżać wytartą politurę i likwidować rysy na niej. Dokonuje się także naprawy powierzchni i napraw gruntownych, które wymagają już reki specjalisty gdyż polega to na usuwaniu powłok, szpachlowaniu ubytków, lakieruje się polituruje.

Paradoksalnie pielęgnacja mebli powoduje, że na ich powierzchni zbiera się cienka warstwa śródków do czyszczenia oraz kurzu i wszelkiego innego brudu, dlatego też należy oczyścić politurę i zmyć gruntownie mebel. Robi się to przy pomocy benzyny lakowej z olejem lnianym jeśli mamy do czynienia z politurą. Wykonuje się lekka mieszaninę z obu składników i przemywamy za pomocą szmatki. Wszystkie czynności wykonujemy przy otwartych oknach z dala od ognia, zapalonego gazu i papierosa, ponieważ benzyna jest łatwopalna. Jeżeli po czyszczeniu opisanym roztworem mebel nadal jest tłusty, polerujemy go czystą suchą szmatką flanelową. Dla ochrony dla rąk warto założyć gumowe rękawiczki.

Do odnawiania mebli stosowany jest także powszechnie wosk pszczeli z różnymi dodatkami. Zatrzymuje gazy i ciecze. Bardzo dobrze impregnuje impregnuje drewno surowe oraz służy jako wykończenia do drewna politurowanego. Do bezpośredniego użycia rozcieńcza się go terpentyną lub benzyną.

Renowacja mebli to nie tylko powierzchowne poprawki ale także usuwanie powłok, lakieru i politury. Całkowite odczyszczenie meble tak aby nie było widać śladu starej farby jest niemożliwe. Jednak można go doprowadzić do takiego stanu że będzie można pomalować go środkami półprzezroczystymi na przykład lakierem.

Również lakier się usuwa przy pomocy środków chemicznych. Jeśli jest to mebel z litego drewna to można go oszlifować szlifierką elektryczną a następnie wygładzić ręcznie papierem ściernym. Inne rodzaje drewna nie nadają się do przeszlifowania mechanicznego, trzeba je wyszlifować ręcznie.

Samodzielnie można wykonać szpachlowanie ubytków do tego celu stosuje się masę szpachlową. Najczęściej szpachlówką uzupełnia się drewno już oszlifowane po usunięciu powłoki lakieru lub politury. Na koniec maskuje się wypełnienia tak aby nie było widać napraw. W tym celu stosuje się cieniutki pędzelek do retuszu. Należy lekko zagruntować je wybranym lakierem lub politurą.

Częstym powodem zniszczenia powierzchni starych drewnianych mebli są białe krążki. Powstają one od gorących lub mokrych szklanek lub kieliszków. Możliwe jest ich zamaskowanie w warunkach domowych. Całkowite usunięcie wiąże się z usuwaniem politury i szlifowaniem. W celach zmniejszenia widoczności nieestetycznych śladów będzie potrzebna wełna stalowa, którą należy lekko szlifować powierzchnię. Następnie oszlifowane ślady nasącza się olejem wazelinowym. Gdy olej wsiąknie politurujemy to miejsce i na zakończenie po wyschnięciu, powlekamy woskiem pielęgnacyjnym do drewna i polerujemy. Krążki na pewno znikną.